MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliklerle Kutlandı

Datça’da Öğretmenler Günü kutlamaları, Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törende, anıta çelenk koyuldu, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okundu.
24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinliklerle Kutlandı

Bülent Ecevit Kültür Merkezinde devam eden programa Datça Kaymakamı Sayın Hamdi ÜNCÜ, Garnizon Komutanı Vekili Sayın İsmail ÜNVER, Datça Belediye Başkanı Sayın Şener TOKCAN, Milli Eğitim Müdürü Sayın Fatma BAHADIR, daire amirleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Datça´da öğretmenler gününde yemin ederek göreve başlayan öğretmenler iki mutluluğu bir arada yaşadı. Törende aday öğretmenler adına Yılmazlar Ortaokulu Anasınıfı Öğretmeni Gamze EÇEN konuşma yaptı.  Milli Eğitim Müdürümüz Fatma BAHADIR´ın konuşmasının ardından, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sayın Nabi AVCI´nın 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajı videosu izlendi. Günün anlam ve önemiyle ilgili şiirlerin okunması ve videoların izlenmesinin ardından Öğretmenler Günü çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve yine düzenlenen spor müsabakalında dereceye giren öğretmenlere ödülleri verildi. Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu Müzik Öğretmeni Ömer Faruk GÜZEL ve Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Aysun AKÇAY’ ın birlikte hazırladıkları Mustafa BAL, İsmihan GÜZEL ve Engin KAPICI’nın da yer aldığı müzik dinletisi ile öğretmenlerimiz hoş vakit geçirdiler.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fatma BAHADIR´ın konuşması : 

 

Mustafa Kemal Atatürk,24 Kasım 1928 ‘de Millet Mekteplerini açmış ve Meclisin ona verdiği Başöğretmenlik ünvanını kabul etmiştir. Bu nedenle dünyaya gelişinin 100. yılında, 1981 yılından itibaren 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Başöğretmen Atatürk’ün aydınlattığı yolda ,bu gün onbinlerce öğretmen yürümekte ve bu meşale elden ele,gönülden gönüle yeni nesillere taşınmaktadır.            Öğretmenlik ,insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir.             Bilgi kaynaklarını öğreten,yönlendiren,değerlendirme alışkanlığı kazandıran kişidir ÖĞRETMEN.              Yeri doldurulmaz öğretici,eserine değer biçilemeyen varlık,gerçeğin ve idealin üstadı,dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır,ÖĞRETMEN.               Bizler meslek hayatımız boyunca iyilik,doğruluk ve sorumluluk anlayışı içinde ,insana ve topluma amaç ve yön veren rehberlerden en önde geleniyiz.Bu gerçeklerden dolayı,Mustafa Kemal Atatürk;”Öğretmenler ,yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.Eserinizin değeri ,sizin maharetiniz ve fedakarlığınızla orantılı olacaktır.Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.Hiç bir zaman hatırınızdan çıkmasın ki Cumhuriyet,sizden fikri hür,vicdanı hür,irfanı hür nesiller ister.Milletleri kurtaranlar ,yalnız ve ancak öğretmenlerdir.”derken bu görüş ve düşünceleriyle ,bizi hem layık olduğumuz dereceye yükseltmiş,hem de sorumluluğumuzun büyüklüğünü ve önemini belirtmiştir.          Çok Kıymetli Öğretmenlerim,Öğretmen Arkadaşlarım;           Yolumuz uzun,işimiz çetin.Yıllar boyunca yorulmadan,durmadan çalışacak ,bize emanet edilen sevgili yavrularımızı hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edinerek yüreğimizdeki sevgiyi,belleğimizdeki bilgiyi,kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağız.            Aydınlık bir geleceği hep beraber inşa edeceğimize olan inanç  ve karalılıkla beynini,gönlünü,emeğini ve yıllarını eğitime adamış ve adayacak olan öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutlarken,başta Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor,aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.        

 

“ÖĞRETMENLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”

 

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.