MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİ 102. YILINDA ŞANINA YAKIŞIR ŞEKİLDE KUTLANDI

ÇANAKKALE ZAFERİ 102. YILINDA ŞANINA YAKIŞIR ŞEKİLDE KUTLANDI

Çanakkale Zaferinin 102. yılı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı´nda Atatürk Anıtı´na  çelenk sunulması ile başlayan törenlere Bülent Ecevit Kültür Merkezinde düzenlenen anma programıyla devam edildi. 

Anma Programına Kaymakamımız Sayın Vehbi BAKIR´ın yanı sıra Garnizon Komutan Vekilimiz Sayın Erdim Fahri ZEREN, Belediye Başkanımız Sayın Gürsel UÇAR, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, şehitlerimizin yakınları, gazilerimiz, sivil toplum kuruluşu temsilcilerimiz, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve vatandaşlarımız katıldı.

Bülent Ecevit Kültür Merkezi´nde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özcan Yılmaz Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi tarafından hazırlanan Çanakkale Zaferi ile ilgili anma töreninde İstiklal Marşımız Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Aysun AKÇAY yönetiminde söylendi. Günün Anlam ve Önemini belirten konuşmayı Datça Özcan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hayriye ŞATIR yaptı. Özcan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi İdil ERDEN Arif Nihat ASYA’nın“ Bir bayrak Rüzgar Bekliyor” adlı şiirini okudu. Muharip Gaziler Derneği adına FERHAT ÜNSALAN konuşmasını yaptı. Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Öğrencisi Berfin Su BASUT Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirini  okuyacaktır. DATÇALI ŞEHİTLERİMİZ’in tanıtıldığı slayt/ video gösterimi yapıldı. Özcan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden Aytaç İbrahim YANKUNCU’nun kendi yazdığı Çanakkale Ruhu adlı  şiiri okudu. Kazım Yılmaz ilkokulu Flüt korosundan Çanakkale Türküsü dinlendi. Ödül töreninde: İlçemiz ilkokul , Ortaokul ve Lise öğrencileri arasında yapılan 18 Mart Konulu Kompozisyon, Şiir ve  Resim yarışmalarında  dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Özcan Yılmaz Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Almanca öğretmenleri Özlem YILDIZ KAYA’nın yönetiminde hazırladıkları “ÇANAKKALE’de BABA OĞUL” adlı tiyatro oyununun sergilendi.

Program sonrasında Gaziler ve Şehit Yakınlarına öğle yemeği verildi. Ardından Şehit Mezarlarını ziyaret ederek karanfil bırakıldı ve Şehitlerimizin anısına dualar okundu.  Sonrasında 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programı son buldu.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN´ın Çanakkale Zaferi ile ilgili mesajı

Türk topraklarını işgal etmek ve Türk Milletini yok etmek için  harekete geçen dönemin en güçlü devletlerine karşı kazanılan Çanakkale Zaferi´nde canlarını feda eden şehitlerimizi anarken, 102 yıl sonra bugün yine onları, bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla yâd ediyoruz.  

Çanakkale Zaferi, bağımsızlık uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmeyi, milli bir görev olarak gören Türk Milleti´nin, tarih sayfalarına altın harflerle yazdığı bir destandır. Bu zaferle kahraman Mehmetçiklerimiz, vatan ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milleti´nin önüne çıkan tüm engelleri aşabilecek güçte olduğunu tüm dünyaya kanıtlamıştır.  Bütün imkânsızlıklara karşın kazanılan bu zafer, "Çanakkale Geçilmez!" gerçeğini tüm dünyaya kabul ettirmiş ve bir milletin yeniden varoluşuna zemin hazırlamıştır. Çanakkale Zaferi, askerlerine "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum!" diyen Başkomutan Atatürk´ün, vatan uğruna canını seve seve feda eden 250 bin şehidimizin, on binlerce gazimizin  ve iman gücünün teknolojiye üstün geldiği, dünya savaş tarihi açısından, ender görülen  bir zaferdir. Bir  milletin topyekûn var olma mücadelesidir. 

Türk Milleti, 1071’den beri bu coğrafyada var olma mücadelesini veriyor ve vermeye de devam edecektir. Tarih boyunca sahip olduğu bu yüksek ruhu önce 1071’de Malazgirt’te, 1453 İstanbul’da, 1915 Çanakkale´de, 1919-22 Milli Mücadele döneminde tüm dünyaya kanıtlamış ve bu toprakları sonsuza kadar bize vatan yapmıştır.  Bugün bu aziz vatanda, yine tüm dünya Çanakkale’de olduğu gibi üstümüze gelirken, bizler Tarihimizden aldığımız bu güç ve yüksek ruhla, emin olarak, Millet olmanın onuruyla, bağımsız bir hayat sürdürebilme mücadelesini topyekün bu topraklarda yine veriyoruz. Ve vermeye de devam edeceğiz. Bize bu gücü veren,  bu cennet vatanı emanet eden aziz şehitlerimize ve gazilerimize minnet ve şükran duygularıyla doluyuz. Bu yüksek duyguyu da, yetişen yeni nesillere öğretmek ve anlatmak bizim borcumuzdur. Savaşın bir bilgisayar oyununda, bir film sahnesinde yaşananlardan daha öte, daha gerçek, daha acı olduğunu ve bu coğrafyanın vatan olabilmesi için ödenen dietin ne kadar büyük olduğunu anlatıp hissettirebilmeliyiz onlara. Bu yapmamız gereken çok önemli bir vazife olsa gerek bu günlerde…

Sözlerime son vermeden önce şu anekdotu sizlerle paylaşmak isterim:  “Bundan 30 yıl önce Japon eğitim uzmanları  ülkemize gelip eğitim sistemimiz  üzerine ayrıntılı gözlem, analiz ve  incelemeler yapmışlar, çalışma raporlarını tamamladıklarında  bürokratlarımıza sonuç olarak şunu söylemişler:   “Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok!”  Dönemin Başbakanının:  “Nasıl.........?” sorusu üzerine  Şu cevabı vermişler:   “Biz Japonya´da  anasınıfı düzeyinde okula başlayacak çocuklarımıza milli ruh şoklaması yaparız: Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi, tünellerimizi, metrolarımızı büyük yapılarımızı gezdirir ülkemizin gücünü gösteririz.     Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazaki’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösterir ve deriz ki:  Bakın, eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çaba sarf etmezseniz sonunuz böyle olur.   Bürokratlardan biri cevap verir: “Ama bizim Hiroşima’mız yok ki!”   Japon uzmanın cevabı tokat gibidir: “Sizin Çanakkale’niz on Hiroşima eder!”

   Bu duygularla, tarihimizin tüm dönemlerinde bu vatanı bizler için vatan yapan ve uğruna can veren, şehadet derecesine ulaşmış tüm şehitlerimizi, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşımızın önderi  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını, Türk Milleti´nin bölünmez bütünlüğü uğruna her dönemde ve her yerde hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi, Terör örgütlerince haince plan ve pusularla öldürülen asker, polis, öğretmen ve kamu görevlileri ile  15 Temmuz ve sonrası süreçte ülke içinde  demokrasi uğruna, ülke dışında milli onurumuz uğruna can veren tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla  anıyorum. Tüm Gazilerimize sonsuz sağlık dileklerimle minnet ve şükranlarımı sunuyorum.                                                                                               

                                                                                                                                                                                       FEDAİ AKIN                                                                             

                                                                                                                                                                              İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ

 

18-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-201718-03-2017

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.