MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Datça 1. Beyin Sporları Yapıldı

Datça 1. Beyin Sporları Yapıldı

Müdürlüğümüz tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen  1. Datça Beyin Sporları Yarışması nefes kesti. Kıyasıya mücadeleye sahne olan yarışmada öğrenciler zekalarını yarıştırdı.

Datça 1. Beyin Sporları Yarışması, 10/06/2015 tarihinde Özcan Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde gerçekleştirildi.

İlkokullardan 3 ve 4. sınıflar ve ortaokullardan da 5,6 ve 7.sınıflar  arasında iki kademe halinde yapılan yarışmaya, Kazım Yılmaz İlkokulu, Yılmazlar Ortaokulu, Reşadiye Kazım Yılmaz İlkokulu ve Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Kızlan İlkokulu ve Ortaokulu, Karaköy İlkokulu ve Mustafa Kutluay İlkokulu ve Orataokulları katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte, bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın, "Bilgi çağında hakimiyet kol gücünün değil beyin gücünün elindedir" ilkesiyle hareket ettiklerini belirterek, amaçlarının okullardaki zeki, yetenekli, dikkatli, ileriyi görebilen, mantık yürütebilen ve analitik düşünebilen öğrencileri ortaya çıkarmak olduğunu söyledi. Akın konuşmasının ardından öğrencilere başarılar dileyerek yarışmayı başlattı.

 

Kaymakamımız Sayın Hamdi ÜNCÜ ödül töreninde yaptığı konuşmada, etkinliğin bu yıl ilk kez düzenlendiğine dikkat çekti. Konuşmasında ezbere dayalı klasik eğitim sürecine dikkat çeken Kaymakamımız Sayın Hamdi ÜNCÜ, “Eğitim sürecimizin yüzde 90´ının, ezbere dayalı, öğretmenlerin anlattığı, öğrencilerin bilgiyi depoladığı klasik bir anlayış olduğunu düşünüyorum. Öğretmeyle, öğrenmenin farklı ele alınması gerekiyor. Öğretmek elbette bilgiyi aktarmaktır. Ancak öğrenmek, bu elde edilen bilginin hayatımızda değişiklik yaratması, performansımızın iyileşmesini amaçlamalıdır” diye konuştu.

Eğitim hizmetlerini sunarken kuru bilgiyi aktarmanın yanı sıra, ders ve okul dışı bir takım etkinliklerle öğrencilerin motivasyonlarının artırılması gerektiğine değinen Kaymakamımız, “Öğrencilerin özellikle merak etme duygularını ön plana çıkarmak zorundayız. Öğrenme süreçlerinde öğrencilerin kabiliyetleri ve kapasitelerine göre farklı yöntemler uygulanmalıdır. Bu tür etkinlikleri bu açıdan çok önemsiyorum. Umarım gelecek yıllarda bu çabaların sonucu, ülke genelinde daha başarılı sonuçlar elde ederiz. Biz Datça´da eğitim ve öğretimde öğrencilerimize bilgi aktarmanın yanında, ders dışı etkinliklere büyük önem veriyoruz. Kültürel, sanatsal ve sportif aktivitelerin yanı sıra öğrencilerimiz için tarihi geziler, resim şenlikleri, bilimsel fuarlar düzenleniyor. Eğitimcilerimizin bu çabaları ile klasik eğitimin dışına çıkarak başarıyı yakalayacağımıza inanıyorum. Sıkı sıkıya müfredata bağlı kalmak başarı getirmiyor. Bu anlayış ile çaba gösteren değerli eğitimcilerimizi kutluyorum” dedi.

 

Öğrencileri zekâ, matematik ve mantık oyunları ile tanıştırmak, problem çözme yeteneğine ve zeka gelişimine katkıda bulunmak, hafızayı ve motivasyonu güçlendirmek, hızlı düşünmeyi sağlamak amacıyla düzenlenen, Şehit Ersoy Yorulmaz METEM Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hayriye ŞATIR, Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Özgür Cihan KESİM ve Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Cem ATAY’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmanın birinci bölümünde  Tanışma Soruları, ikinci bölümünde Sihirli Sayılar, üçüncü bölümünde Harflerle Oynuyorum, dördüncü bölümünde ise Takım Oyunları yer aldı. Bireysel final bölümünde ilk dört bölümde her iki kademede de en çok puanı toplayan ilk 7 öğrenci zaman karşı yarışarak yarışmanın ilk 2 öğrencisi belirlendi. Son aşamada da bu iki öğrenci arasında oynanan hafıza oyunu ile dereceye giren sporcular belirlendi.

 

Yarışmanın sonunda düzenlenen ödül töreninde her iki kademede de birincilere 500 TL, ikincilere 300 TL, üçüncülere 200 TL para ödülü ile yarışmaya katılan diğer öğrencilere yapboz oyunlarından oluşan hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Ödül törenine Kaymakamımız Sayın Hamdi ÜNCÜ, Belediye Başkanımız Sayın Şener TOKCAN, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN, İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Erdoğan BAŞAR ile öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Yarışmada İlkokul kademesinde

Birinci Kızlan İlkokulu 3/A sınıfı öğrencisi Yusufcan KUZU,

İkinci Kızlan İlkokulu 4/A sınıfı öğrencisi Hale AYTEKİN,

Üçüncü Kazım Yılmaz İlkokulu 3/E sınıfı öğrencisi Kaan ÇETİN kazanırken;

 

Ortaokul kademesinde

Birinci İmam Hatip Ortaokulu 5/A sınıfı öğrencisi Regaip AYDOĞAN,

İkinci Reşadiye Kazım Yılmaz Ortaokulu 6/B sınıfı öğrencisi Yarensu ŞENAL,

Üçüncü Yılmazlar Ortaokulu 6/D sınıfı öğrencisi Mina ANBARLI kazandı.

 

Öğrencilerimizin başarılarını kutluyor, yarışmada emeği geçen tüm öğretmen ve idarecilerimize teşekkür ediyoruz.

 

 

 

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.