MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gençlerden Ecdada Mektup "15 Temmuz Şehitlerine"

Gençlerden Ecdada Mektup "15 Temmuz Şehitlerine"

T.C. GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

GENÇLERDEN ECDADA MEKTUP YARIŞMASI “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE” DUYURUSU

Yarışma Katılma Şartları

‘Gençlerden Ecdada Mektup 15 Temmuz Şehitlerine Yarışması’na 1314-29 yaş aralığındaki) tüm gençler katılabilir.

Yarışma Kategorileri

a) Yarışma; 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişimini püskürtmek amacıyla demokrasisine ve vatanına sahip çıkan şehitlerimizi konu alan mektuplar üzerine olacaktır. Bu kapsamda katılımcılar; demokrasi şehidi sivil vatandaşlarımızla asker ve polislerimize mektup yazabilecektir.

b) Kategoriler:

13-17 Yaş Arası, 18-21 Yaş Arası, 22-29 Yaş Arası

Yarışma Takvimi

15 EKİM-15 ARALIK 2016
Duyuruların Yapılması

15 EKİM 2016-15 ŞUBAT 2017
Mektupların Yazılması

25 ŞUBAT-15 MART 2017
İl Sonuçlarının Açıklanması

15 NİSAN 2017
Türkiye Derecelerinin Açıklanması

Yarışmaya Katılacak Gençler
1) Yarışmacılar yarışmaya sadece bir eserle katılabilecektir (her yarışmacının bir kez katılma hakkı vardır).
2) Yazılacak mektupların her yönüyle ‘özgün’ olması gerekmektedir. Mektupların daha önce hiçbir mecrada yayınlanmamış olması şartı bulunmaktadır. Mektubun tamamı ya da bir bölümü herhangi bir basın-yayın organı veya mecradan kopyalanmış ya da alıntı yapılmış ise mektup değerlendirmeye alınmayacak/derece aldıysa iptal edilecektir.
3) Katılımcıların, yarışmaya gönderecekleri eserlerin alıntı veya kopya olmadığına, başka bir yarışmaya veya herhangi bir yayın grubuna göndermediklerine ilişkin ‘doğruluk beyanı’ ile yazdıkları mektupla ilgili her türlü haklarını Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devrettiklerini ifade eden ‘muvafakatname’yi elektronik ortamda onaylamaları gerekmektedir.

Değerlendirme
1) Yarışmada yazılan mektuplar alanında uzman kişilerden kurulu değerlendirme
komisyonu tarafından değerlendirilecektir.
2) İllerde ve Genel Müdürlükte oluşturulan komisyonlar mektupları tablo-1’de yer alan kriterlere göre değerlendirecektir.

Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması
Değerlendirme Formu

Yarışma Amacının Özümsenmesi ve İçtenlik
Mektubun yarışma amacına uygun olup olmadığı, amacının doğru bir şekilde anlaşılıp anlaşılmadığı, yarışmacının duygu ve düşüncelerini
doğru bir şekilde ortaya koyup koymadığı
%60 - 60 Puan

Dilbilgisi, Türkçeyi Kullanma ve Sadelik
Kelime hataları, anlatım bozukluğu, uygunsuz benzetme ve ifadelerin bulunup bulunmadığı ve yazının akıcı bir dille anlatılıp anlatılmadığı,
mektup formatına uygun olup olmadığı, yarışma konusuyla ilgili gereksiz detay ve açıklamalara yer verilip verilmediği
%40 - 40 Puan

İtirazlar
1) İllerde ve Genel Müdürlükte görev yapan değerlendirme komisyonlarının verdiği
kararlara itiraz edilemez.

Yarışma Başvurusu
1) ‘Gençlerden Ecdada Mektup 15 Temmuz Şehitlerine’ yarışmasına başvurular sadece
elektronik ortam üzerinden yapılacaktır.
2) Yarışmaya katılacaklar 15 Ekim tarihi itibariyle; http://form.gsb.gov.tr/genclerdenecdadamektup15temmuzsehitlerine/ adresine girerek mektup yazabilecektir.

Sonuçlar ve Ödüller
1) Katıldığı ilde dereceye girenler 25 Şubat-15 Mart 2017 tarihleri arasında İl Müdürlüklerinin internet sitesinde açıklanacak, Genel Müdürlüğün yapacağı Türkiye derecesine girecekleri belirleyecek değerlendirmenin sonuçları ise 15 Nisan 2017 tarihinde www.gsb.gov.tr internet sitesi ile Etkinlikler ve Sosyal Faaliyetler Dairesi’nin Facebook ve Twitter adreslerinden duyurulacaktır.
2) Katıldığı ilde yapılan değerlendirmede ilk 3’e girme başarısı gösteren gençlere İl Müdürlükleri tarafından uygun görülen bir ödül verilecektir.
3) Genel Müdürlüğün yaptığı değerlendirmede her 3 kategoride ilk 3’e giren gençlerden;
Birinci olana: Ultrabook
İkinci olana : Dizüstü Bilgisayar
Üçüncü olana: Akıllı telefon verilecektir.
Dereceye girenler Gençlik Haftası’nda Ankara’ya davet edilecek ve devlet büyüklerimizin kabullerinde hazır bulunacaktır. Gençler ayrıca Gençlik Haftası programı kapsamında düzenlenecek tarih ve kültür gezisine götürülecektir.

 

Özel Esaslar
1) Yarışma kapsamında yazılan mektupların alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın gurubuna gönderildiği tespit edilmesi durumunda eserler, 5/12/1951 tarih ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince komisyon üyeleri tarafından iptal edilecektir.
2) Gençlik ve Spor Bakanlığı, ödül alan ve almayan tüm mektupların afiş, katalog, broşür, kitap/kitapçık vb. her türlü hakkının kullanılması konusunda yetkili olacak ve bu eserlerin 5846 sayılı yasadan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.
3) Alıntı veya kopya olduğu, başka bir yarışma veya herhangi bir yayın grubuna gönderildiği tespit edilen eserler ödül kazanmış olsalar bile dereceleri iptal edilecek ve eser sahibi hiçbir hak iddia edemeyecektir.
4) Mektuplarda; Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerine hakaret ve alay konuları içeren, ırkçı söylemler barındıran, argo veya küfür içerikli ifadeler taşıyan, müstehcen bir söze yer veren, siyasi içerik ve siyasi eleştiride bulunan (herhangi bir parti lehinde veya aleyhinde), herhangi bir kişi, makam ya da markayı öven/eleştiren, reklam yapan, ahlaki değerlere uygun olmayan, maddi ve manevi duygulara olumsuz bir biçimde atıfta bulunan ifadelere yer verilemez.
5) Yarışmaya katılanlar ‘Gençlerden Ecdada Mektup Yarışması 15 Temmuz Şehitlerine’ uygulama talimatnamesinde belirtilen şartları kabul etmiş sayılır.

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.