MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE'nin 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Tatili Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Pervin TÖRE'nin 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Yarıyıl Tatili Mesajı

Muğla eğitim camiası olarak 791 okulumuzda, 151.672 öğrencimiz ve 13.714 öğretmenimizle 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk yarısını 22 Ocak 2021 Cuma günü itibariyle tamamlamış bulunmaktayız.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle, küresel alanda yaşanan değişimler sebebiyle okullarımızdaki yüz yüze eğitimlerimiz, Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun aldığı kararla 23 Mart 2020 tarihi itibariyle yerini uzaktan eğitime bıraktı.

Pandemiyle mücadele ile birlikte girdiğimiz değişim ve dönüşüm sürecini Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hızlı ve etkili bir şekilde tamamladık. Yaşadığımız değişim ve dönüşüm sürecinde öğretmen, öğrenci ve velilerimize her alanda katkı sağlayacak çalışmalara imza attık.

Valimiz Sayın Orhan TAVLI'nın himayelerinde Muğla Valiliği koordinasyonuyla, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve çeşitli kurum kuruluşların işbirliği yaptığı "Sınırsız Eğitim Projesi" ile uzaktan eğitimde öğrencilerimizin çevrimiçi öğrenmede erişim sorununa sebep olabilecek her tür engeli ortadan kaldırmayı başardık. Proje kapsamında; İlimiz genelinde 4030 öğrencimizin tablet, bilgisayar, modem ihtiyacı, 98 öğrencimizin ise televizyon ihtiyacı karşılandı. 136 aileye ise Sosyal Ekonomik Destek aylığı bağlandı.

Bakanlığımız tarafından sağlanan 2000 adet tablet ihtiyaç sahibi öğrencilerimize dağıtıldı.

Muğla Valiliği himayelerinde, Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülmekte olan Muğla Sınırsız Eğitim Projesi kapsamında yeni nesil kazanım ve beceri temelli sorular, özgün videolar ve Milli Eğitim Bakanlığı örnek soruları ile desteklenen "Yapay Zeka Destekli Sınava Hazırlık Portalı" hazırlanarak 8. sınıflar kademesinde kullanıma açıldı.

Bu vesileyle Sınırsız Eğitim Projesi başta olmak üzere eğitime desteğini esirgemeyen Valimiz Sayın Orhan TAVLI'ya saygılarımı sunuyorum.

Bakanlığımız tarafından uzaktan eğitimin başladığı 23 Mart tarihinden bu yana öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü EBA platformu, yalnızca ülkemizde değil dünyada eğitim kategorisinde öğrenci ve öğretmenler tarafından en çok ziyaret edilen web sitesi oldu. Ayrıca her hafta Türkiye genelinde açıklanan EBA kullanım oranlarında Türkiye sıralamasında ilimiz ilk sırada yer aldı. Bu sonuç bizlere Muğla'nın öğrencisi, öğretmeni ve velisiyle uzaktan eğitime sahip çıktığını gösterdi. 

EBA platformunun yanında İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan "Okul Evimde" Portalı açılarak okul öncesi kademeden 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimize hitap eden etkinlikler yayınladık. Platformda yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle evlere kapanmak zorunda kalan öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin motivasyonlarını arttırıcı çalışmalar ve EBA ders saatleri sonrasında öğrencilerimizin ailecek vakit geçirebileceği etkinliklere yer verdik.

Okul Evimde Portali ile sadece ilimize katkı sağlamakla kalmayıp 63.000 gibi ciddi bir görüntülenme sayısından anlaşıldığı üzere ülkemiz genelinde tüm öğretmen, öğrenci ve velilere destek olmayı başardık.

"Her ev bir okul" anlayışıyla Öğretmen-Öğrenci-Veli Akademilerimiz kapsamında 120.000 katılımcıya ulaştığımız 100 çevrimiçi eğitim gerçekleştirdik.

Süreç içerisinde 12. sınıf öğrencilerimize yönelik sanal üniversite turları ve 8. sınıf öğrencilerimize yönelik sanal meslek lisesi tanıtımı turları çalışmamızı başlattık.

Değerli Meslektaşlarım,

Uzaktan eğitimin kaçınılmaz olduğu bir noktaya geldiğimiz pandemi sürecinde her koşulda çocuklarımızın yanında olduğunuzu, öğrenme yolculuğunun mesafe ve mekanlardan sıyrılmış bir yolculuğa dönüşebileceğini gösterdiniz. EBA canlı ders uygulamasıyla, öğrencilerinizle göz göze ve gönülden buluşmalarınızla uzaktan eğitimi verimli kullanma noktasında en büyük motivasyonu  sağladınız. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ün "Dünyanın her yerinde öğretmenler toplumun en fedakar insanlarıdır!" sözünün derinliğinde yatan anlamı bu süreçte tekrar gösterdiniz.

21. yüzyıl becerilerinin eğitim alanında hızla güce dönüştüğü günümüzde, sizlerin de her alanda donanımlı olmak ve uzaktan öğretim metodolojisini hızla uygulamak yoluyla 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmakta engel kabul etmeksizin tüm gücünüzle varlık gösterdiniz. Mesleki proaktif kişiliğiniz ile sürekli gelişen ve geliştiren yenilikçi yaklaşımınızla, gösterdiğiniz fedakâr emeklerinizi gönülden kutluyorum.

Kıymetli Velilerimiz,

Bugünlerden hep birlikte çok şey öğrendik, süreçle birlikte daha da olgunlaştık. Yüz yüze eğitime ara verilmesiyle birlikte her bir ev okul görevi gördü. Bakanımızın ifadesiyle eğitim bayrağının bir ucunu uzaktan eğitimle, sizlere devrettik. Tüm sabrınız, ilginiz, sevginiz ve hoşgörünüzle çocuklarımıza uzaktan eğitim sürecinde destek oldunuz.

Ara tatil süresince Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK'un  "Günlük yaşamımızın aslında çocuklarımız için ne kadar zengin ve keyifli bir öğrenme ortamı olduğunu birlikte fark edelim istiyoruz." düşüncesiyle sizler için kaleme aldığı "Hayatın İçindeki Müfredat" adlı el kitabı tatil sürecinde en önemli kılavuzunuz olacak. Unutmayınız ki birlikte geçireceğiniz kaliteli zamanlar ve çocuklarınıza göstereceğiniz ilgi neticesinde onları yeni döneme hazırlamış olacaksınız. Çok iyi biliyoruz ki güçlü Türkiye'nin mutlu çocuklarını sizlerin desteği, işbirliği ve gönül birliğiyle yetiştireceğiz. İyi ki varsınız." 

Sevgili Çocuklarım, 

Küresel salgınla beraber her şeyin başının sağlık olduğunu bir kez daha tecrübe ettik. Bu sürecin sizlere çok şey öğrettiğini biliyorum. "Keşke okul tatil olsa, evde derslerimize çalışsak, teneffüsler daha uzun olsa, öğretmenlerimiz bize sürekli ders çalışmamızı söylemeseler gibi yakınmalarınızın, yerini "Artık okullar açılsın, ben okula gitmek istiyorum, öğretmenlerimi ve arkadaşlarımı çok özledim." ifadelerine bıraktığı bir süreç geçirdiniz. Odalarınızı okula dönüştürerek canlı derslerinizi sorumluluk bilinciyle takip ettiniz. Gelecek hayallerinizi ertelemediğiniz, evdeyiz ama tatilde değiliz bilinciyle hareket ettiniz.

Önümüzdeki üç haftalık ara tatilde de yeni döneme çok daha iyi bir başlangıç yapmak için tatilde olduğunuz süreyi iyi değerlendirin. Tatilde dijital cihazlarla zaman geçirmek yerine kitap okumaya, ailenizle keyifli etkinliklere, eğlenmeye zaman ayırın.

15 Şubat'ta, sizlerin sesiyle, neşesiyle var olan okullarımızda buluşmayı büyük bir özlemle bekliyoruz.

Tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize bir kez daha hatırlatmak isterim ki yaşamakta olduğumuz salgın hastalıkla mücadele süreci henüz tam olarak sonlanmadığından tatilde de maske, mesafe ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Aldığımız tedbir ve gösterilecek kararlılığın bizleri okullarımızda buluşacağımız günlere taşıyacağını unutmayalım.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim ve öğretim döneminde öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle yine bir arada olacağımız sağlıklı günlerde buluşmak üzere iyi tatiller diliyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                            Pervin TÖRE

                                                                                                                                                                                                                                             İl Milli Eğitim Müdürü

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.