MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN´ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN´ın  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

19 Mayıs 1919 ,Türk Milletinin Gazi Mustafa Kemal önderliğinde; ana ile oğulun, dede ile torunun, kadınla erkeğin aynı amaç doğrultusunda omuz omuza nasıl mücadele verilebileceğinin  ve neticesinde bağımsızlık konusunda tüm dünya devletlerine örnek teşkil eden bir destanın başlangıç günüdür.

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı; Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğindeki Türk Milleti,  bu destanın kahramanları; Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 

Temelleri yine o günlerde  Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu gerçeğinin anlaşıldığı gündür.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız yine millet iradesidir. Büyüyen ve güçlenen Türkiye idealinde bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de siz gençlere büyük görevler düşmektedir.

Ülkemizin ve milletimizin geleceği olan sevgili gençler;

Bu gün, sizin gurur gününüzdür. Bu bayram, sizin bayramınızdır. Şanlı tarihimizin, kahraman ecdadımızın, mazinin ve atinin, vatanın, bayrağın, millet olma bilincinin tezahür ettiği bu gün, duyma ve düşünme günüdür. Görev ve sorumlulukları anlama, geleceğe düşünerek bakma günüdür .Bu sorumluluğu layıkıyla alacağınıza gönülden inanıyorum.

Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de farklı aktörleriyle birlikte yine karşınızda. Bütün zorluklar ve hileler  karşısında dünden daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermeyeceğiz.

Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan, tüm kurumlarıyla vatandaşını baş tacı yapan devletimiz,  dün olduğu gibi bugün de gelen saldırılara rağmen  milli ve manevi temel değerlerimiz ve dinamiklerimizi korumaya kararlıdır ve bu güce sahiptir.

Sevgili Genç Evlatlarım,

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurtarılan bu vatan bu gün yine sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve bu ülkeyi  yeni Türkiye ideali ile omuzlarınızda yine siz yükseltecek ve aldığınız emaneti en güzel şekilde geleceğe sizler taşıyacaksınız. Bunun için iki  şeye ihtiyacınız var : dürüst ve çalışkan olmak. Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “ Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Bunu uygulamak, üzerimizde oynanan oyunlara karşı bir ve beraber olmayı bilmek, tarihimizden ders almak, bu vatan için, bu millet için, bu bayrak için, en önemlisi de milletimizin var olma ve yok olma savaşları içinde neleri yaptığını bilmek ve anlamakla  mümkündür. 19 Mayıs ve benzeri anlamlı günleri kutlarken veya anarken o günlerin havasını bir kere değil bin kere düşünmeliyiz. Günümüzle geçmişimizin muhasebesini yapıp, tüm  şehitlerimizin hatıralarına dünden daha fazla saygı duyarak düşünüp hissetmeliyiz

Bu duygu ve düşüncelerle, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, bu günler içerisinde hayatını kaybeden tüm asker ve polislerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum.

Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele omuz omuza yaşamak ümidiyle; gençlerimizin ve daima genç kalmayı başarabilmiş milletimizin bayramı kutlu olsun. Sevgi ve saygılarımla hepinizi yürekten selamlıyorum.

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.