MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN´ın Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN´ın Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı


      Değerli öğretmenlerimiz, siz şanlı tarihimizde ve Türk milletinin kalbinde,” Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” anlayışında  seçkin yerini almış, takdir ve saygıyla anılan bir mesleğin bireylerisiniz. Bu millete Anadolu´nun kapılarını açan Sultan Alparslan´ı, çağ açıp çağ kapayan Fatihleri, tarihin en muhteşem Padişahlarından olan Yavuzları, Kanunileri, mazlum milletlerin hürriyet inancı örneği olan, devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürkleri yetiştiren; öğretmenlersiniz. 

 

21. yüzyıla girdiğimiz şu yıllarda, Türkiye, küreselleşen dünyada eğitim ve öğretim açısından, istenilen nicelik ve niteliğe ulaşma çabasında, sizlerin özverili gayretleri  ile bir yerlere gelecektir. 

 

Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Bu meslek, her şeyden önce bir ideal, bir  gaye ve hizmet mesleğidir. “ Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” anlayışı ile çalışmayı gerektiren bir meslektir. 

 

Öğretmen, bilgeliğin, gelecek nesillere ufuklar açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, gelişmenin, güvenin, başarının, değerlerimize sahip çıkmanın,  sevmenin,  saymanın ön planda olduğu bir meslektir. 

 

İşte bu anlayışla bizde; Datça’da bundan sonra, yeni bir anlayış yerleştirmek istiyoruz: “Mutlu öğretmen,  mutlu toplumun mimarıdır.”  Mutlu öğretmenin elinde eğitim ve öğrenme bir sevince dönüşecek ve bu sevinç de  milletçe arzu ettiğimiz, mutlu nesilleri yetiştirecektir.  

 

Değerli meslektaşlarım öğretmenlik kalbe dokunma sanatıdır. Kalbine dokunmadığınız hiçbir  öğrencinizin aklına hükmedemez ve onun kalbinde iz bırakamazsınız. Hatırlayınız ki bugün birçoğunuz sizde iz bırakan öğretmenlerinizin eserisiniz. 

 

Ülkemizin en ücra köşesinde dahi gece gündüz demeden insan yetiştiren, hayatlarını bu uğraşta kaybeden  çocuklarımızı ve gençlerimizi, ailesine, topluma ve devlete en iyi şekilde hazırlayan öğretmenlerimize; milletimiz ve devletimiz de çok şey borçludur. 

 

Bu bağlamda şunu özellikle ifade etmek istiyorum ki, hiçbir zaman ve koşulda, ayrılığı ve farklılığı gözetmeksizin, ülkemizin her köşesinde  tüm  zorluklara rağmen mesleğini icra eden, bu uğurda canını feda eden çok öğretmenimiz olduğunu biliyor, burada bir okulumuza da adını verdiğimiz, Datçalı  Şehit öğretmenimiz Ersoy Yorulmaz’ı  ve onunla birlikte tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum. Mesleğe yıllarını vermiş Emekli öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyor; görevlerine yeni başlayan genç meslektaşlarıma da kolaylıklar  ve başarılar diliyorum. 

 

Sözlerime burada son verirken,  bu günü bize armağan eden baş öğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, saygıyla anıyor, böylesi onurlu bir mesleğe sahip tüm  sevgili öğretmenlerimin;  her şeyin en iyisine ve güzeline layık olduğuna yürekten inanarak,  24 Kasım  öğretmenler gününü kutluyor, hepinize en içten  sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                            FEDAİ AKIN  

            İlçe Milli Eğitim Müdürü 

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.