MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kasım Ayı YÖGEP Etkinliği

Kasım Ayı YÖGEP Etkinliği

İlçemiz Datça İmam Hatip Ortaokulu eğitim kalitesini arttırmak okulun vizyon ve misyonuna uygun kazanımların elde edilebilmek için eğitimde yeni yaklaşımlar, alternatif eğitim modelleri üzerine okul öğretmenlerimizle birlikte bilgilendirme toplantısı yapıldı.Toplantıda eğitim modellerinden montessorie ve reggio modelleri ile ilgili slayt, metin ve etkinlikliklerle okul öğrencilerine ve okula nasıl uygulanabileceği üzerine istişare yapıldı.

Montessori yaklaşımın merkezinde çocuk vardır ve öğretmen çevreyi hazırlamak ve çocuğun çevresi ile etkileşime geçmesinden sorumludur. Akademik gelişimi desteklemekle birlikte,  çocukların kendilerine özgü birey olduklarına ve kendi kapasiteleri doğrultusunda öğrendiklerine de odaklanmaktadır. Ayrıca, özgüven, inisiyatif, konsantrasyon, düzenlilik, ne istediğini bilme, bağımsızlık, başkalarına olan saygıyı geliştirme bu yaklaşımı nitelemektedir.

Reggio Emilia taklit edilecek bir program sunmaz, her okulun kendine has özelliklerine, çocuklarına ve bulundukları topluma göre yepyeni bir Reggio Emillia yaratması esasına dayanır. Önemli olan çocuktur, ders konusu ya da beceri değil. Öğretmenler pedagoglarla iş birliği yaparak çocuk gelişimine uygun çalışmaların konusunu çocukların ilgi, merak ve ihtiyaçlarından yola çıkarak keşfeder.

Datça İmam Hatip Ortaokulu öğretmenleri söz konusu eğitim modellerinin uygulanmasının yararlı olacağını ifade ettiler.

29-11-201929-11-2019

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.