MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Yazarın Sesi, Öykünün Dili" Çalışması

 "Yazarın Sesi, Öykünün Dili" Çalışması

Datça Mavi´ye Yürüyor projesi kapsamında 03.05.2019 tarihinde Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesinde "Yazarın Sesi, Öykünün Dili" çalışması yapılmıştır.

 03-05-2019

 

ÇALIŞMANIN ADI:

 

  Yazarın Sesi, Öykünün Dili

 

ÇALIŞMANIN GEREKÇESİ:

 

 

Datça’da öğrenim gören ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin yazı yazma   çalışmaları, aktif ve yaratıcı  dinleme  ile yeteneklerinin farkına varmalarını, kaliteli serbest zaman değerlendirebilmelerini, Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ve ilçemizde yaşayan yazarlarımız Aysegül Çelik, Özgür Mutlu, Ayşe Başak Kaban’ın  rehberliğinde yazı yazma   çalışmaları, aktif ve yaratıcı  dinleme; dinledikleri eserleri yorumlaması ve bunlardan yeni fikirler üretmesi,  ismini kendileri koyacakları basılı yayın haline getirip özgüven duygularını yükseltebilmelerini sağlamak ve bunların yanında sanata olan ilgileri yardımıyla toplumda tüketen değil, üreten bireyler haline gelmelerine katkıda bulunmaktır.

 

 

 

ÇALIŞMANIN ÖZETİ:

 

 

Datça’da öğrenim gören  ortaokul ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilerimizin hikaye yazarları Ayşegül Çelik, Özgür Mutlu, Ayşe Başak Kaban rehberliğinde yaratıcı ve aktif  dinleme  yaparak yazı yazma sürecini   içselleştirmelerini sağlamak ve ortaya koyacakları çalışmalar ile toplumda tüketen değil, üreten bireyler haline gelebilmelerine katkıda bulunabilmek amacıyla:

 

Çalışma konusu hikaye ve romanları yayınlanmış Datca’da  yaşayan   Ayşegül Çelik, Özgür Mutlu, Ayşe Başak Kaban’ın  öğrencilerle  buluşmaları sağlanacaktır.  Bu çalışma hazırlanan afişle ilçemizdeki  ortaokul ve ortaöğretim öğrencilerine duyurulacaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirleyeceği yer ve saatlerde öğrenciler ile yazar buluşması düzenlenerek öğrencilerde farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır. Öğrencilerin  bu etkinliğe  gelirken yazarların seçilen hikayelerini okuyarak gelmeleri sağlanacaktır. Öğrenciler aynı  hikayeleri bir kez de yazarların kendi sesinden müzik eşliğinde dinleme  fırsatı yakalayacaklardır. Hikayeleri Datça fotoğraflarından oluşan bir sunum ve müzik eşliğinde dinleyeceklerdir. Hikaye yazarıyla sohbet etme ve yazara soru sorma  imkanı bulacaklardır. Bu sohbet esnasında hikayenin kurgusu, yapı unsurları, üslubu tema ve konusu ile ilgili soruları yazarla birlikte sohbet ederek kavramaya çalışacaklardır.  Öğrenciler yazı yazma üzerinde düşünecek ve yazmanın bir hayat tarzı olduğunu göreceklerdir. Öğrenciler günlük, anı, hikaye  vb. yazıları yazmaya özendirilecektir.

   İlerleyen zamanda yetenekli ve gönüllü öğrencilerle yazı atölyesi çalışmaları yapılacaktır. Yapılan bu çalışmalar elemeden geçirilerek Datça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde kitap haline getirilecektir. Hikâyecilerimiz Ayşegül Çelik, Özgür Mutlu, Ayşe Başak Kaban ve Edebiyat öğretmenlerimiz  rehberliğinde öğrenciler  yazı çalışmalarına yönlendirilecektir.

Çalışmalar kapsamında 2018/2019öğretim yılı 2.döneminde

Nisan ayı içerisinde yazarlarla buluşma gerçekleştirilecektir.

Çalışmaların devamında ise  gönüllü öğretmenler ve ilgili –yetenekli öğrencilerle yazı atölyesi çalışmalarına, yazar- öğrenci buluşmasına devam edilecektir.

   Çalışmanın yürütüleceği diğer okullardan gönüllü öğretmenler eşliğinde en fazla sekiz, en az beş öğrencinin katılımı sağlanacaktır. (Çalışmaların yapılacağı salonun şartları göz önünde bulundurulacaktır)

  

 

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.