MUĞLA DATÇA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Vefatının 78. Yılında Anıldı

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK Vefatının 78. Yılında Anıldı

            Büyük Önder ATATÜRK´ün aramızdan ayrılışının 78.yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma programı Kaymakamımız Sayın Vehbi BAKIR, Garnizon Komutanımız Sayın Abdulkadir SOLMAZ, Belediye Başkanımız Sayın Gürsel UÇAR, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Şeref Murat ERKILIÇ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN, daire amirleri ve halkımızın katılımıyla Atatürk Anıtına çelenk koyma ve 2 dakikalık saygı duruşu ile başladı.

            Çelenk koyma töreninin ardından, Bülent Ecevit Kültür Merkezi´nde Datça Yılmaz Kardeşler Anadolu Lisesi´nin düzenlediği programda, Büyük Önder ATATÜRK saygıyla anıldı.Düzenlenen program çerçevesinde yapılan açılış konuşmasının ardından öğrencilerin şiir okuması, Büyük Önder ATATÜRK´ün milletimize ve tüm dünyaya getirdiği yenilik ve güzellikleri içeren konuşma, sunu ve gösterilerin yapılması dinleyicilere duygusal anlar yaşattı.     Programda ayrıca, ilçe genelinde Atatürk Haftası´nın anlam ve önemiyle ilgili  şiir, resim ve kompozisyon dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.      

            İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fedai AKIN günün anlam ve önemine binaen yaptığı konuşmasında Büyük Önder ATATÜRK´ün eğitimci yönünü ön plana çıkartarak şunları söylemiştir:       

            Bugün Atamızın aramızdan ayrılışının 78. Yılını anmak için toplandık.  

            Hepimizin bildiği gibi Mustafa Kemal ATATÜRK dönemin liderleri içerisinden 21 inci yüzyıla geçebilen tek liderdir. Üstelik diğer liderler kendi milletleri tarafından yok edilmenin acısını yaşamışken, O, hala halkının ve dünyanın nabzında en büyük canlılığıyla, sevgisiyle, saygısıyla yaşayabilen dünyadaki tek liderdir.  

            Önemli olan da sanırım, yaşarken ölmek değil, öldükten sonra da bu kadar uzun süre canlı kalabilmeyi başarmak değil midir?  

            ATATÜRK’ü biz hep tarihe mal olmuş yönleriyle tanıdık: Asker ATATÜRK Devlet adamı ATATÜRK, birde eğitimci yönü olan Atatürk var. Bu anlamlı günde bu yönünden bahsetmek istiyorum.  

            Eğitimin temel görevinin, devletin varlığını sürdürmek olduğunu bilen Atatürk, 27 Ekim 1922 tarihinde yaptığı konuşmada “çocuklarımıza ve gençlerimize vereceğimiz eğitimin sınırı ne olursa olsun, onlara temel olarak şunları öğreteceğiz:  Milletine,  Türk Devletine, Türkiye büyük millet meclisine düşman olanlarla savaşma bilincini"  

            Her şeyden önce iyi bir eğitimci iyi bir devlet adamı olan Atatürk  Türk Eğitim modelinin geliştirilmesinde şu ilkeleri esas almıştır.  

           1-Eğitim milli olmalıdır  

           2-Bilimsel olmalıdır  

           3-Uygulamalı olmalıdır  

            21. Yüzyıla damgasını vurmuş böyle bir önderimiz olmasından gurur duymalıyız.   Atatürk’ü anlatmak çok güçtür. O’nun görüş, düşünce ve fikirlerini ve bugünkü dünyayı anlamak için Büyük Nutuk’u herkes okumalıdır.   Çünkü Atatürk “çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaplara vermeseydim şuanda yaptığım işlerden hiçbirini yapamazdım.” Derken okumanın önemini vurgulamış; “Benim manevi mirasım akıl ve ilimdir. Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu doğrultuda hareket ederlerse manevi mirasçılarım olurlar” demiştir.  

            Atatürk’ü anlayan, düşüncelerindeki derinliği kavrayan, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde yaşamını biçimlendiren kuşaklar, Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatarak, ülkemizin gelişmiş ülkelerin en önünde yer almasını sağlayacaklardır.      

            Bu duygu ve düşüncelerle, bu ülkeyi bizlere emanet eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet, hayattaki gazilerimize şükranlarımı sunarken, sizleri de saygılarımla selamlıyorum.

 

10-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-2016

Eski Datça Mahallesi Gazi Mustafa Kemal Caddesi No 12/1 DATÇA/MUĞLA - 02527122340

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.